Nový datový typ
U přidání nového datového typu volíme nejprve zdroj dat - lze použít:
- Globální datové typy - datové typy již používané v základních šablonách, které jsou součástí globálních knihoven programů GEO5.
- Existující lokální datové typy - datové typy používané v uživatelských šablonách
- Založit nový datový typ - můžeme definovat vlastní datový typ
Globální typy lze podle potřeby měnit a upravovat (název, značky a jednotky) nelze ale změnit typ, např. text na tabulku. Pokud nějaký typ chybí, lze ho přidat vybráním z globální knihovny nebo uživatelské databáze. Pokud se požadovaný typ v databázi nenachází, lze ho vytvořit. Nově vytvořený typ je automaticky uložen do uživatelské databáze.
Lze definovat data různých typů:
- text
- datum, čas
- výčet
- číslo - zde se definují i jednotky, které jsou při změně systému jednotek automaticky přepočteny
- tabulky - buď obecné nebo s povinným údajem hloubky, mocnosti vrstvy nebo rozmezí od-do
- skupina - vytvoří záložku s daty ve skupině
Vždy je výhodné používat již zavedené datové typy. Definujeme-li například novou šablonu a chceme přidat položku "Vrtací stroj", je vždy lepší najít položku v globální knihovně - v tomto případě "Vrtací souprava". Popis můžeme upravit při tvorbě šablony - ale příslušná data (zde jméno stroje) obsažená v jiných šablonách nebo importovaná z různých již definovaných formátů se budou do tohoto datového typu automaticky načítat.
Výběr datového typu do šablony
Takto definovaná uživatelská data zkoušky se pak zadávají u konkrétní zkoušky v rámu "Zkoušky" (program Stratigrafie) popř. v rámu příslušné laboratorní zkoušky (program Laboratoř).
Pro přehlednost lze data zařadit do skupin (vytvořením datového typu Skupina), které určují záložky u zadávání konkrétní zkoušky.
Využití editačních skupin v rámu "Zkoušky"